De Bijbel is WAAR
 Stichting de Bijbel is waar
 
Een levende relatie met de Heer Jezus - De relatie hersteld

De Heer Jezus zoekt jou op in je ellende
De Samaritaan was op reis. Zie je het verschil met de priester en de Leviet? De priester en Leviet waren daar toevallig, maar deze Samaritaan was op reis. Als je op reis bent, dan ben je bewust onderweg en heb je een doel voor ogen. Deze man was op reis. Dat doet me denken aan Johannes 4 vers 4, waar van de Heer Jezus staat:
‘En Hij moest door Samaria gaan.’ Waarom ‘moest’  Hij dat? Omdat Hij daar een vrouw zou ontmoeten die het leven in de zonde beu was, ze was er moe van. De Heer Jezus trof haar bij de bron van Jakob. Het was een overspelige vrouw, die samenwoonde. Maar voor haar hoefde het allemaal niet meer. De Heer wist dat en daarom moest Hij door Samaria gaan om met haar te spreken.

De Heer Jezus stelt niet teleur
Misschien ben jij er ook zo ellendig aan toe. Dan wil de Heer ook tot jou spreken. Hij wil zo heel graag jouw ‘Naaste’ zijn. Als je teleurgesteld bent geworden in zoveel mensen van wie je dacht iets te kunnen verwachten – Hij stelt je niet teleur! Lees het nog maar eens in Lukas 10 vers 33 hoe Hij naar jou kijkt:
Een Samaritaan echter, die op reis was, kwam bij hem en toen hij hem zag werd hij met ontferming bewogen.’ De Samaritaan ging niet op een afstandje staan kijken, beoordeelde zo de situatie en ging er vervolgens met een grote boog omheen. Je hebt het goed gelezen: hij werd met ontferming bewogen.’ Hij zag iemand die zijn hulp nodig had.

Het laatste redmiddel
Toen de halfdode man merkte dat er weer iemand aankwam, moet hij met inspanning van al zijn krachten zijn hoofd hebben opgetild om te zien wie dit nu wel was. Hij ontdekt tot zijn ontsteltenis dat het een Samaritaan is. Van de vorige twee had hij iets verwacht, maar geen hulp gekregen. Nu nadert er ‘hulp’ in een persoon van wie hij het niet verwachtte en door wie hij eigenlijk ook niet geholpen wilde worden. Het laatste wat hij wilde was wel door een Samaritaan te worden geholpen. Samaritanen stonden bij de Joden niet hoog aangeschreven. Ze hadden geen omgang met elkaar. In Johannes 4 vers 9 spreekt de Samaritaanse vrouw haar verbazing erover uit dat de Heer Jezus als Jood haar, een Samaritaanse, om water vraagt. Je kon voor ‘Samaritaan’ worden uitgemaakt, het was een scheldwoord. Maar nu de man er zo ellendig aan toe is, kan hij niet anders dan met dankbaarheid de hulp van deze Samaritaan ontvangen. Zo zijn er vandaag de dag velen die zelf willen proberen uit hun ellende omhoog te krabbelen, zonder de hulp van de Heer Jezus te vragen. Je moet wel heel diep zitten en zelf geen uitweg meer zien om er toe te komen dat je zegt: “Heer Jezus, ik kan het niet zonder U.”

De liefde van de Heer Jezus
Weet je hoe de Heer Jezus is? Net als die Samaritaan in de gelijkenis vraagt Hij niet eens of je Hem nodig hebt. Hij komt gewoon bij je en neemt kennis van je omstandigheden. Hij weet waar je mee zit, hoe je eraan toe bent. Dat is nou dat stukje betrokkenheid, dat stukje liefde, waar mensen in nood, jij misschien, behoefte aan hebben. Eigenlijk zeg ik het erg menselijk. De Heer Jezus is niet een stukje liefde, nee Hij is één en al liefde, Hij is liefde! Hij gaat niet zitten wachten tot de ander om Hem vraagt, maar Hij ziet dat die ander in nood is en Hij gaat naar die ander toe omdat die in nood is. Hij voelt zich bij de situatie betrokken en trekt Zich de nood van de ander aan. Nog eens: Hij
kwam bij hem en toen hij hem zag, werd hij met ontferming bewogen.’ Kijk, dat is nu die innerlijke bewogenheid die jij en ik nodig hebben in onze ellende. Dat is ook de bewogenheid die christenen zouden moeten uitstralen in deze wereld en ook onderling omdat er zoveel nood is, grote nood.

De Heer Jezus verzacht je pijn
De Samaritaan gaat naar hem toe, omdat die ander er zo erbarmelijk aan toe is. Hij verbindt zijn wonden, giet er olie en wijn op en zet hem op zijn eigen rijdier. Dit is natuurlijk een beschrijving van de Heer Jezus van het begin tot het eind. Het woord ‘wonden’ is de vertaling van het woord ‘trauma’. Dat is wel heel treffend, vind je niet? Er lopen heel wat mensen rond met trauma’s, dat zijn de verwondingen die de ziel zijn aangedaan, de deuken die je hebt opgelopen in je relaties met anderen. Mogelijk is het allemaal je eigen schuld en heb je de rovers de kans gegeven je zo toe te takelen dat je niet meer weet hoe het verder moet. Misschien ook kun je er niets aan doen dat je zoveel zielenpijn hebt. Ik geloof niet dat er één mens is die vrij is van trauma’s. Dan komt de Heer Jezus bij je en als Hij ziet hoe je er aan toe bent, hoe je geslagen bent, verbindt Hij je wonden door er olie en wijn op te gieten. Olie heeft een verzachtende werking op wonden en wijn heeft een ontsmettende werking.

Olie en wijn
Olie stelt in de Bijbel iets voor, namelijk de Heilige Geest. Olie werd gebruikt om iemand te zalven en dat is precies wat van de Heilige Geest gezegd wordt. De Heilige Geest wordt voorgesteld als een zalving (1 Johannes 2 vers 20 en 27). Het is God de Heilige Geest die in jou werkt om je door de Heer Jezus te laten helpen. De wijn stelt in de Bijbel ook iets voor, namelijk blijdschap (Richteren 9 vers 13). Echte blijdschap vind je alleen als je je door de Heer Jezus laat helpen. Hij staat bij je. Sta je Hem toe jou te helpen?

De Heer Jezus verbindt je wonden
Maar Hij gebruikt niet alleen olie en wijn. Hij verbindt de wonden ook. Dit ‘verbinden’ heeft te maken met het Woord van God. Alleen door het Woord van God kan genezing bewerkt worden. Alle psychologen en alles wat men verder aan hulptroepen laat aanrukken om allerlei trauma’s te behandelen, hebben geen baat als niet uiteindelijk het Woord van God zijn werk gaat doen in het hart en leven van een mens. Als de beschadigingen en de trauma’s niet door het Woord van God worden verbonden, blijken alle menselijke hulpmiddelen alleen maar lapmiddelen te zijn. Bij de minste tegenstand of door iets wat wordt gezegd, scheuren de wonden allemaal weer open. Maar als de Heer Jezus verbindt door zijn Woord, als Hij daar olie en wijn op giet, dan kun je er zeker van zijn dat het stand houdt en dat de pijn echt heel wat minder wordt. De wonden werden verbonden. Er staat niet dat ze direct genezen waren.

De zorg van de Heer Jezus gaat verder
Maar de zorg van de Heer Jezus houdt nog lang niet op. Hij zet de man op zijn eigen rijdier. Is dat niet schitterend? Hij gaat van zijn rijdier af en zet daar die gewonde op. In 2 Korinthiërs 8 vers 9 staat het zo:
‘Want u kent de genade van onze Heer Jezus Christus, dat Hij, terwijl Hij rijk was, ter wille van u arm is geworden, opdat u door zijn armoede rijk zou worden.’ Zo dicht is Hij bij jou en mij gekomen, zo graag wil Hij een relatie met ons, een levende relatie en daar doet Hij alles aan. Zie je het voor je? Jij mag op het rijdier, Hij loopt ernaast! Hij laat zijn rijdier niet los. Hij leidt het naar een herberg.

Hij brengt je in een herberg
Die herberg is van wezenlijk belang. In de herberg is een waard aan wiens zorg de gewonde wordt toevertrouwd. De herberg is een prachtig beeld van een plaatselijke gemeente. Daarheen wil de Heer Jezus ieder brengen over wie Hij zich heeft ontfermd. Het is niet de bedoeling dat jij, als je eenmaal in een levende relatie met de Heer Jezus bent gebracht, in je eentje je weg gaat. Je hebt anderen nodig. Je zult gaan ontdekken dat er meerderen in de herberg zijn die daar ook door die Samaritaan gebracht zijn. Wie zijn dat? Allemaal mensen die in handen van rovers waren gevallen en die naar die herberg zijn gebracht door de Samaritaan. Allemaal mensen die aan de zorg van de waard werden toevertrouwd. Allemaal mensen voor wie Hijzelf zorgt.

De zorg van de Heer Jezus tot Hij terugkomt
Zelfs als de barmhartige Samaritaan vertrekt, houdt zijn zorg niet op. Dat blijkt uit de twee denaren die Hij de waard geeft als Hij weggaat. In de Bijbel is een denaar het loon dat je op een dag kunt verdienen (zie Mattheüs 20 vers 2). Deze twee denaren zijn dus het zorgloon voor twee dagen. Het is alsof de Samaritaan hiermee wil zeggen: “Ik blijf maar heel even weg, hoor. Ik ben zo weer terug.” En toen Hij wegging zei Hij:
‘Verzorg hem, en wat u meer ten koste mocht leggen, zal Ik vergoeden wanneer Ik terugkom.’ Deze woorden moeten de gewonde man als muziek in de oren hebben geklonken. Het waren de laatste woorden die hij van de Samaritaan hoorde toen deze wegging en ze moeten in zijn oren zijn blijven naklinken: ‘Wanneer Ik terugkom.’ Die woorden mogen ook zo in jouw oren klinken. Op de laatste bladzijden van de Bijbel hoor je het de Heer Jezus drie maal zeggen: ‘Ik kom spoedig’ (Openbaring 22 vers 7, 12, 20). En in Johannes 14 vers 2 en 3 zegt Hij: ‘Ik ga heen om u plaats te bereiden. En als Ik ben heengegaan en u plaats heb bereid, kom Ik weer en zal u tot Mij nemen, opdat ook u zult zijn waar Ik ben.’

Toekomstperspectief
Weet je, dan word jij iemand die leeft in de verwachting van zijn spoedige komst. Wat is het schitterend om naar Hem te mogen uitzien. Dan is er echt sprake van een relatie, een levende relatie met Hem, zoals bij de gelovigen in Thessalonika. Van hen kon Paulus zeggen dat iedereen wist
‘hoe u zich van de afgoden tot God hebt bekeerd om de levende en waarachtige God te dienen en zijn Zoon uit de hemelen te verwachten’ (1 Thessalonikers 1 vers 9 en 10). Wie zich heeft bekeerd, heeft als toekomstverwachting niet meer de dood, maar het leven en hij ziet uit naar de komst van Hem die het Leven is.

Om deze studie te lezen kunt u op onderstaande 'hoofdstukjes' klikken om verder te gaan:

  1. Relaties

  2. De verbroken relatie

  3. De relatie hersteld  deze studie heeft u zojuist gelezen

  4. Een levende relatie is nodig

 

  Ga naar BIJBELSTUDIE

 
 
 
Designed: Elegant Web Templates
Copyright © www.debijbeliswaar.nl. All rights reserved.